niedziela, 22 czerwca 2014

Podaż pieniądza

       Podaż pieniądza jest to nic innego jak po prostu ilość pieniądza w obiegu. Pieniądzem są monety oraz banknoty. W gospodarce rolę pieniądza pełnią też aktywa finansowe, które bardzo łatwo nam zamienić na towary bądź jakieś usługi kiedy tylko będziemy chcieli. Przykładem takim są banki i nasze potencjalne towary bądź usługi. Posiadając np. kartę do bankomatu nie musimy posiadać pieniądza(monety bądź banknotów),  by zapłacić za określone dobra bądź usługi. Aktywa finansowe w postaci depozytów można bardzo łatwo wprowadzić na rynek i zamienić je na dobra.
Istnieją natomiast 4 wskaźniki podaży pieniądza wyrażone dużą literą M i cyfrą.
M0 - są to pieniądze w posiadaniu banków komercyjnych, gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw. Jest to pieniądz fizycznie istniejący.
M1 - są to banknoty, monety i depozyty na żądanie czyli na przykład depozyty w bankach komercyjnych. Jest to tzw. wąski pieniądz.
M2 - M1 + depozyty terminowe i inne zobowiązania banków wobec podmiotów niebankowych o terminie uregulowania należności do 2 lat włącznie(termin zapadalności) i depozyty z terminem wypowiedzenia do 3 miesięcy włącznie.
M3 - M2 + dłużne papiery wartościowe(obligacje) z pierwotnym terminem wykupu do 2 lat, operacje z przyrzeczeniem odkupu pomiędzy bankami a sektorem niebankowym.
    Miara podaży pieniądza M3 jest najważniejszą miarą podaży pieniądza przyjętą w 2002 roku w marcu przez NBP. Podaż M3 w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła prawie 300%.





Jest to o tyle niekorzystne, że nadmierna podaż pieniądza nie przekłada się na polepszenie stanu  gospodarki i finansów publicznych. Spada wartość pieniądza co jest bardzo niekorzystne dla gospodarki. Przykład na naszej walucie - 1 złotówka miała w 2012 roku 34 proc. wartości 1 złotówki z 1995 r. (gdyby jako punkt odniesienia przyjąć cenę złota, to okaże się, że złoty stracił od 1995 ponad 80 proc. wartości). Do tego właśnie prowadzi ogromna podaż pieniądza jaką widzimy u siebie. Moment krytyczny osiąga się gdy wartość pieniądza(banknot) jest mniej warty niż sam papier na którym się "zrobiło" pieniądz. PKB Polski w 2014 będzie około 1.7bln złotych, a podaż M3 grubo ponad 1bln. Daje nam to udział M3/PKB = 58%. Udało mi się po chwili szukania znaleźć M3/PKB do 2012 roku. M3/PKB w 2013 = 59%. Wyszło mi więcej niż w 2014, ponieważ przyjąłem 1bln M3 na cały 2014, a osiągniemy go w czerwcu 2014 roku tak na prawdę. Ostatecznie M3/PKB w 2014 będzie ponad 60%.


Widzimy, że udział M3 w PKB rośnie, co oznacza, że wzrastająca ilość pieniędzy nie ma pokrycia we wzrastającym PKB.  Wypuszcza się tzw. gorszy pieniądz, który nie ma pokrycia w niczym - pusty pieniądz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz